La delegació d’esportistes de Special Olympic Catalunya que va participar als Jocs Mundials Special Olympics, a Atenes, van obtenir 23 medalles. Encara que l’objectiu final dels nostres esportistes no és el pòdium, la recompensa de les medalles suposa per ells els reconeixement al seu esforç, a la seva superació i al treball diari que realitzen a les seves entitats i que els ajuda en la millora de la seva qualitat de vida.
Els esportistes Special Olympics – Acell van prendre part a sis de les 16 modalitats esportives a les que participava la delegació de Special Olympics Espanya, de la que formaven part: natació, gimnàstica artística esportiva, vela, tenis, equitació i bàdminton.

Els Jocs Mundials Special Olympics es celebren cada quatre anys en edicions d’hivern i d’estiu, alternes cada dos anys. Els darrers Jocs Mundials d’estiu van ser el 2007 a Shanghai. L’edició d’hivern va ser a Idaho el 2009.

Els resultats de la delegació catalana a Atenes van ser els següents:

NATACIÓ    6 medalles
Marta Baena                           50 M. Braza                1º
Marta Baena                           50 M. Libres               1º
Montserrat Dura                     50 M. Libres               6º
Montserrat Dura                     50 M. Espalda            4º
Marc Brull                              50 M. Mariposa          3º
Marc Brull                              50 M. Libres               2º
Antonio Ramírez                    50 M. Espalda            4º
Antonio Ramírez                    50 M. Libres               1º
4X50 M. Estilos Masculinos                                     3º
4X50 M. Estilos Femeninos                                      DQ

GIMNÀSTICA ARTÍSTICA   7 medalles
Daniel Gómez                        Ejercicio de Suelo      3º
Daniel Gómez                        Ejercicio de Salto       3º
Andreu Segura                       Ejercicio de Suelo      5º
Andreu Segura                       Ejercicio de Salto       3º
María Mundó                          Ejercicio Salto            4º
María Mundó                         Barra de Equilibrio     3º
María Mundó                         Ejercicio de Suelo      1º
María Soledad Rifá                Barra de Equilibrio     2º
María Soledad Rifá                Ejercicio de Suelo      1º

VELA    1 medalla
Inés Palomar
Roberto Alcaraz                     Nivel 1 Unificado (420 Class)           2º
Miguel Angel Salvador
Mari Paz Casanova                Nivel 1 Unificado (420 Class)           4º
Jaume Farran
Francisco LLaurado               Nivel III (Laser Bahía)                      5º
Alberto Rudilla
Fausti Soriano                        Nivel III (Laser Bahía)                      4º

TENNIS  3 medalles
José Antonio Bonete              Individual                   1º
Cristina Moral                        Individual                   2º
Antonio Ramírez                    Individual                   4º
Dobles Masculinos
José A. Bonete – Antonio Ramírez               4º

Dobles Femeninos
Cristina Moral – Deirdrea Pericas                  2º

EQUITACIÓ     2 medalles
Melissa Heredia                     Doma Clásica                         1
Melissa Heredia                     Equitación Inglesa                  3

BÀDMINTON   4 medalles
Nagore Acebal                       Competición Individual         3º
Raimon Aldabo                      Competición Individual         3º
Maria Mercedes Cherto         Competición Individual         4º
Albert Prat                             Competición Individual         4º
Dobles Mixtos:
Nagore Acebal – Raimon Aldabo                              2º
Mercedes Cherto – Albert Prat                                  3º